تماس 9 تا 21 و تیکت 24 ساعته

عوامل کندی سرعت سایت

سرعت بارگذاري وب‌سايت يکي از پارامترهايي مهم در تجربه کاربري و SEO است و همچنين بدليل اينکه تعداد کاربران موبايل هاي هوشمند افزايش يافته افزايش سرعت وب سايت اهميت بسيار بيشتري پيدا کرده است

site-speed

چرا سرعت وب سايت بايد بالاترين حد باشد

تجربه کاربري بهتر

مردم عاشق وب سايت هايي هستند که تند و تيز بارگزاري مي شود و وب سايت هايي که خيلي سنگين هستند و بالا آمدن آنها زمان زيادي را تلف مي کند مي تواند براي کاربر ملال آور باشد و ممکن است کاربر ديگر به سايت شما مراجعه نکند. بنابراين اگر شما به کاربران خود اهميت مي دهيد بايد سرعت وب سايت خود را بالا ببريد. با توجه به آمار KISSmetrics حدود 47% از بازديدکندگان انتظار بارگذاري صفحه در عرض دو ثانيه را دارند.

بهبود رتبه در موتورهاي جستجو

گوگل در سال 2010 در وبلاگ خود به اهميت سرعت سايت در رتبه بندي اشاره کرد و آن را جزو پارامتر‌هاي تاثير گذار در رتبه بندي اعلام کرد. همچنين بخشي با نام Make the Web Faster جهت ارائه ابزار و مطالب پيرامون افزايش سرعت وب‌سايت ايجاد کرده است.

نرخ تبديل بالاتر

تحقيقات انجام شده پيرامون تاثير سرعت سايت در خط سود (Bottom Line) نشان دهنده تاثير سرعت بر نرخ تبديل ميباشد، يکي از جالبترين آمار ها که مي شود به آن اشاره کرد مربوط به افزايش 1% اي درامد آمازون با بهبون هر 100 ميلي ثانيه در بارگذاري وب‌سايت است!

عواملي که ممکن است روي کندي سرعت سايت تاثيرگذار باشد

ميزباني ضعيف

يکي از مهمترين عوامل کندي سرعت سايت مي تواند شرکت ميزبان سايت شما باشد. همواره بايد سعي کنيد ميزباني سايت خود را به شرکتهايي واگذار کنيد که ميزباني قدرتمندتري نسبت به بقيه دارند. خدمات دهندگان و خدمات گوناگوني (مانند ميزباني وب اشتراکي، سرور مجازي، سرور اختصاصي) براي ميزباني وجود دارد، شما بايد قبل از انتخاب در مورد هر يک تحقيق کنيد و خدمتي که مناسب با وب سايت شماست را انتخاب کنيد.

همچنين جهت بررسي خدمات دهنگان يکي از روش هاي موثر آزمايش مستقيم سرويس آنها است از آنجايي که بيشتر خدمان دهندگان داراي شرايط بازگشت پول در صورت عدم رضايت ميباشند شما ميتوانيد از اين ويژگي استفاده کنيد و سرويس را مستقيما خودتان آزمايش کنيد. از صرف زمان براي اين موضوع نترسيد و مطمئن باشيد صرف زمان بيشتر ارزش آن را دارد که ميزبان مناسب و دائمي براي وب سايت خود پيدا کنيد

يک نکته کوچک!

يکي از مواردي که ميتواند در افزايش سرعت سايت موثر باشد استفاده از افزونه‌هاي cache سيستم‌هاي مديريت محتواست، براي مثال مي توانيم به سيستم وردپرس اشاره کنيم که داراي افزونه بسيار کار آمد w3 total cache است با فعال و تنظيم کردن آن ميتوانيد بسيار سرعت بارگذاري وب‌سايت خود را بهبود دهيد!

طراحي نامناسب وب‌سايت

عامل مهم ديگر مي تواند طراحي وب‌سايت باشد طراحي نامناسب ميتواند به علت انتخاب قالب‌ نامناسب که خوب کد نويسي نشده و سربار اضافه کدنويسي دارد و حجم صفحه شما را بالا ميبرد و يا بدليل استفاده از توابع زياد و پيچيده‌اي اجراي آن زمان بيشتري صرف کند.

استفاده از افزونه هاي بيش از حد

استفاده از افزونه‌هاي غيرضروري و بيش از حد و يا افزونه‌هايي که خوب برنامه نويسي نشده باشند عامل ديگر در طراحي نامناسب است. بايد دقت شود که تا حد امکان از موراد غير ضروري اجتناب شود، در بسياري از موارد ديده شده که حتي برخي از سايت ها افزونه‌اي که استفاده اي از آن ندارند را فعال نگه مي دارند!

استفاده از تصويرهاي حجيم

يکي از مواردي که به فراواني ناديده گرفته ميشود استفاده از تصاوير حجيم ميباشد، براي مثال شما ميخواهيد در بخشي از سايت تصويري به اندازه 300X400 پيکسل قرار دهيد، حال شما فايلي با ابعاد 2 مگابپيکسل قرار دهيد و از طريق کد HTML آن را کوچک کنيد! درواقع 4 برابر حجم‌اي که واقعا نياز است بار اضافه به بازديدکننده خود تحميل کرديد!

يک قانون ساده!

از تصاويري که بزرگتر از فضايي هستند که در صفحه اشغال ميکنند، استفاده نکنيد.

يکي ديگر از مواردي که درباره عکس هاي وجود دارد استفاده بي مورد از تصاوير با کيفيت زياد است، در صورتي نيازي به نمايش تصوير با حداکثر کيفيت نباشد، بهتر است تا تصاوير را مقداري بهينه کنيد تا از حجم آنها کاسته شود، در بسياري از موارد ديده شده با کاهش مقداري کيفيت تصوير بدون آنکه تغيير زيادي در ظاهر عکس از نظر بازديدکننده حس شود مقدار قابل توجه‌اي از حجم تصوير کاسته ميشود. نرم افزار هاي گوناگون مانند فتوشاپ داراي ويژگي ذخيره تصوير براي صفحات وب ميباشند که امکان تغيير کيفيت عکس را به راحتي براي شما مهيا ميسازد.

نظارت بر سرعت

به لطف ابزارهاي آنلاين مي توان زمان بارگذاري سايت خود را به راحتي ارزيابي کنيد و به کشف جنبه‌هايي که باعث مشکلات ميشوند بپردازيد و حتي توصيه‌هايي جهت حل مشکل دريافت کنيد!

GTmetrix

وب سايت gtmetrix.com يکي از قدرتمندترين وب‌سايت هاي موجود جهت بررسي سرعت وب‌سايت ميباشد. اين ابزار به شما کمک ميکند تا در هر قدم در بهينه سازي، سايت خود را آزمايش کنيد و نتيجه را مشاهده کنيد.

همچنين مشکلات احتمالي وب سايت را با ذکر توضيحات در اختيار شما قرار مي دهد. در قسمت Timeline به صورت Waterfall ترتيب و زمان بارگذاري شدن عناصر سايت را به شما نشان ميدهد و در قسمت History تغييرات در سرعت را ثبت ميکند و به صورت نمودار آن را به نمايش مي گذارد

gtmerix-wa

نتيجه

سرعت سايت داراي اثر اثبات شده‌اي در مدت زماني که بازديدکنندگان در سايت شما سپري ميکنند دارد که اين مهم به نوبه خود داراي تاثير فراواني در نرخ تبديل بازديدکننده به مشتريان ميباشد. علاوه بر اين، موتورهاي جستجو مانند گوگل از سرعت وبسيات هنگام ارزيابي سايت استفاده ميکنند، براي هر دو دلايل فوق، بهبود سرعت سايت حرکت مناسب براي کسب و کار شما است و بايد به آن توجهي ويزه کرد!

درباره نویسنده

لطفا به این مطلب نظر دهید