گواهینامه ssl چیست و چه کاربردی دارد؟

نوشته شده توسط: محمد

گواهینامه ssl به چه منظور استفاده می شود؟ استفاده از این گواهی چه کمکی به ما خواهد کرد؟ کاربرد گواهینامه ssl چیست؟ این روزها با زیاد شدن افراد سود جو و هکرها و… توجه به امنیت وب سایت ها را باید در اولویت قرار داد. بحث امنیت هم برای وب مستران هم برای کاربران حائز اهمیت است. چرا که ممکن است اطلاعات وب مستران و اطمینان خاطر کاربران از ارتباطی که بین دستگاه آنها و سایت مورد نظر از بین خواهد رفت. اما چگونه می توان این مشکل را برطرف نمود؟ گواهی ssl راه چاره ی این مسئله خواهد بود. ما در این مقاله شما را با اساس کار این گواهینامه و فواید آن آشنا می کنیم.

 در صورت نیاز به مشاوره رایگان و خرید گواهی ssl با مشاورین میهن هاستینگ در ارتباط باشید.

گواهینامه ssl چیست و چه استفاده ای دارد؟

پروتکل امنیتی ssl مخفف عبارت Socket Secure Layer به منظور حفاظت به صورت یک سیستم امنیتی از اطلاعات سایت بین دستگاه و سرور استفاده می گردد. شاید تا به حال سایت هایی را دیده باشید که URLبه عبارتی آدرس سایتشان با HTTPS  شروع شده اند و هم چنین سایت هایی که با HTTP شروع می شوند. تفاوت این وب سایت ها به دلیل وجود SSL می باشد که سبب ارتباط امن بین دستگاه کاربر و سرور می شود. گواهی ssl  اطلاعات را کدگذاری کرده و به صورت ایمن برای دستگاه ارسال می کند بدین ترتیب از افشای اطلاعات شما محافظت خواهد شد. از نشانه های سایتی که از SSL استفاده می کند وجود S بعد از HTTP و نمایش قفل در کنار آدرس وب سایت می باشد تا خیال شما را از امن بود سایت آسوده نماید.

انواع گواهینامه ssl و زمینه ی استفاده ی آنها

ssl دارای انواع مختلفی است که هر یک وظیفه ی خاص خود را دارند و امنیت را به دنبال خواهند داشت:
۱) گواهینامه domain validated: گواهینامه DV گواهی است برای سنجش اعتبار دامنه به این صورت که تایید اعتبار با ارسال ایمیل به آدرسی از دامنه مانند آدرس [email protected] که توسط کسی که آن را صادر نموده است، صورت می گیرد. تایید گواهینامه ssl برای دامنه بعد از آن که مشخصات را دریافت کردید به صورت یک لینک برای شما صادر می گردد. حال شما با نصب آن قادر خواهید بود از امکاناتش استفاده نمایید. استفاده از آن سبب تغییر HTTP به HTTPS می شود.در واقع DV با هدف رمز گذاری ارتباط و احراز دامنه ارائه گردیده است.
۲) گواهی OV یا به عبارت دیگر organization validated: وظیفه گواهی OV سنجش اعتبار تجارت و کار اینترنتی و برقراری ارتباط امن را بر عهده دارد. کاربران قادر خواهند بود نام سازمان را هنگام مراجعه به وب سایت در جزئیات گواهی مشاهده نمایند و با خاطری آسوده سرویس خود را دریافت کنند. می توان به طور قاطع گفت organization validated به نسبت domain validated اعتبار بیشتری دارد. ای ن گواهی علاوه بر تایید و احراز سازمان تمامی کار های گواهی DV را انجام می دهد.
۳) گواهی ssl به نام extended validation: گواهی EV را می توان با علامت سبز در مرورگر تشخیص داد. مزیت این نوع گواهینامه ssl درج نام سازمان در کنار نام دامنه و داشتن تمام امکانات گواهی های organization validated و domain validated است. اما تنها عیب آن هزینه ی بالای آن می باشد.

گواهی نامه ssl

دلایل نیاز به گواهینامه ssl چیست؟

همانطور که قبلا اشاره نمودیم امنیت یکی از مهم ترین ارکان های راه اندازی وب سایت و شروع کسب کار اینترنتی می باشد. شما موظف هستید برای آسایش خاطر کاربران خود محیطی امن ایجاد نمایید. به عنوان مثال وب سایت هایی که در آن ها پرداخت الکترونیکی صورت می گیرد باید از گواهینامه ssl برای حفظ اطلاعات شخصی کاربر نظیر شماره حساب استفاده نمایند.  به بیان ساده تر مشتریان هنگامی که در وب سایت شما خرید یا ثبت نام می کنند می خواهند بدانند وب سایت متلق به چه سازمانی است یا چه سازمانی پول را دریافت می کند و هویت آن چیست وآیا اطلاعات شخصیشان رد گیری می شود یا خیر. آهنا جواب خود توسط گواهینامه ssl دریافت می کنند. به طور کلی دلایل استفاده از ssl به صورت زیر است:
. کد گذاری اطلاعات
. ایمن سازی وب سایت
. از دیگر دلایل نیاز به گواهی ssl کسب اعتماد گوگل و جلوگیری از مسدود شدن وب سایت توسط آن اشاره نمود.
. هویت بخشیدن به سایت
. جلوگیری از فیشینگ
. افزایش اعتماد کاربران و صرف مدت زمان بیشتر آنها برای ماندن در سایت
. بالا رفتن آمار فروش به دلیل کسب اعتماد کاربران
. انجام خرید و تراکنش مالی با خیال آسوده

تاثیر گذاری گواهینامه ssl در سئو وب سایت

گوگل به وب سایت هایی که دارای گواهی ssl هستند توجه ویژه ای دارند و رتبه بهتری برای آن ها در نظر می گیرد. به عبارتی ssl برگه برنده وب سایت ها است به عنوان مثال تصور کنید سایت شما با سایت رقیبتان از همه نظر از قبیل محتوا عنوان و سرعت و دیگر فاکتور های مرتبط برابر است اما شما برای سایت خود گواهینامه ssl تهیه نموده اید این امر سبب می شود سایتتان نسبت به دیگر رقبا رتبه ی بهتری به میزان ۵ درصد کسب کند.
نکته ی قابل توجه در تاثیر گذاری ssl بر سئو اینست که گوگل صفحات سایت را رتبه بندی می کند و همه ی سایت رتبه بندی نمی شود اما شما می توانید با یک گواهی تمام صفحات را ساپورت نمایید. گوگل به سه دلیل مهم رتبه بهتری برای سایت های دارای ssl قائل می شود. مشخص شدن هویت وب سایت برای سپردن اطلاعات شخصی کاربران، عدم دست کاری و انجام تغییرات توسط افراد سودجو و یک پارچه بودن اطلاعات و کد گذاری آنها از دلایل توجه گوگل به این گونه وب سایتا می باشد.

باورهای غلط در مورد گواهینامه ssl

۱) آیا سایت های فروشگاهی باید از ssl استفاده نمایند؟ گواهی پروتکل ssl برای تمامی سایت ها اعم از فروشگاهی، معرفی و… ضروری و قابل استفاده می باشد. جالب است بدانید هنگامی که شما سایتی در مرورگر کروم سرچ می نمایید اگر سایت مورد نظر فاقد گواهی ssl باشد به شما هشدار خواهد داد.
۲) عدم تاثیر ssl بر ترافیک سایت: در صورتی که سایت شما گواهی امنیتی ssl نداشته باشد کاربران با فهمیدن این موضوع سریعا سایت شما را ترک می کنند تا خطری آنها را تهدید نکند.
۳) گواهی ssl  سرعت سایت را تحت تاثیر قرار می دهد! بعضی افراد براین باورند که استفاده از این گواهی سرعت لود صفحات سایت را پایین می آورد اما این باور کاملا غلط می باشد اگر شما facebook را در نظر داشته باشید این باور غلط را کنار خواهید گذاشت.
جمع بندی: گواهینامه ssl  یکی فاکتورهای مهم در تامین امنیت سایت ها می باشد. برای بالا بردن امنیت وب سایت خود هر چه سریع تر نسبت به خرید آن اقدام نمایید. از صادر کنندگان معتبر گواهی های ssl می توان به certum و comodo اشاره نمود. شرکت های هاستینگ نمایندگان فروش این گواهی ها می باشند و به راحتی می توانید گواهی مورد نظر خود را از آنها خریداری نمایید.

مطالب مرتبط

نظر شما